Jak zmniejszyć ilość reklamacji

21 kwietnia 2021

Jak zmniejszyć ilość reklamacji? To pytanie zadaje sobie wiele biznesów. W samym tylko 2020 roku sprzedaż online wzrosła aż o 11%, co jest ogromnym wynikiem. Jak byśmy się nie starali, to zwroty i reklamacje są i będą. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy na to przymykać oko i nie wyciągać żadnych wniosków. Dobrze zabezpieczony produkt jesteśmy w stanie wysłać tak, że nie wróci. Zwłaszcza, jeśli jest to coś drogiego i koszt wytworzenia go ponownie będzie znacznie obciążał budżet firmy. Co więc należałoby zrobić, aby zmniejszyć ilość reklamacji?

Jak zmniejszyć ilość reklamacji, jakie są przyczyny reklamacji?

Zacznijmy jednak od tego, jakie w ogóle są przyczyny reklamacji. Wyróżniamy 3 główne powody, dla których kupujący reklamują towar:

  • wadliwy produkt
  • wadliwy transport, który uszkodził produkt
  • produkt niezgodny z opisem

Skupmy się jednak na dwóch pierwszych. Trzeci musimy sobie odpuścić – faktem jest, że sytuacja, w której kupujący zwraca produkt, bo ten nie zgadza się z tym, jaki opis lub zdjęcia widział na stronie internetowej nie powinien mieć miejsca. Prawda też jest taka, że pozostałe dwa punkty możemy kontrolować i od nas zależy, czy tego dopilnujemy.

Zmniejszenie liczby zwrotów i reklamacji – najważniejsze zasady

Przesyłka musi być dobrze zapakowana

Aby zmniejszyć ilość reklamacji przede wszystkim musisz dobrze zapakować produkt. Nie tylko powinien być w odpowiednim opakowaniu, ale też powinien być odpowiednio zabezpieczony i nie może być ruchomy. Jeśli coś wysyłasz w pudełku, to jego wnętrze należy czymś wypełnić, jak na przykład gazety czy specjalne wypełniacze do paczek z pianki.

Jeżeli jest to coś większego i nie da umieścić się w pudełku, to możesz skorzystać z innych opcji, takich jak styropian czy specjalnie do tego celu przygotowane narożniki. Wystarczy umieścić je na brzegach towarów, które chcesz zabezpieczyć i całość owinąć na przykład folią. Szybko, łatwo i przyjemnie. Narożniki, o których wspominamy bardzo dobrze sprawdzą się też przy przeprowadzkach czy wysyłce okien, mebli, biurek, foteli, luster, obrazów i innych rzeczy.

Warto pamiętać, żeby na wysyłany towar nakleić specjalną naklejkę, jak „uwaga szkło” czy coś podobnego. Sprawi to, że Poczta Polska czy kurier podejdzie do niej ostrożniej.

Wyślij towar na czas

Odpowiednie zabezpieczenie to jedno, ale nie należy zapominać, aby być terminowym. Zbyt długie oczekiwanie na przesyłkę sprawia, że kupujący tracą cierpliwość. Zwłaszcza, jeśli nie jest to opóźnienie jednodniowe, a przynajmniej kilku. Należy o tym pamiętać i zadbać o to, aby przy towarze widniała odpowiednia informacja, kiedy kupujący może spodziewać się przesyłki. Zmniejszenie ilości reklamacji w takim przypadku na pewno nastąpi.

Jakość, jakość, jakość

Już o tym wspominaliśmy, ale jeszcze trochę powspominamy. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że spora część towarów wraca z reklamacją, bo… są niezgodne z opisem czy zdjęciami. Jest to nie tylko frustrujące, ale przede wszystkim zabiera czas i pieniądze obu stronom. Przeglądając różne oferty dość często można jeszcze spotkać opisy produktów, które w żaden sposób nie odpowiadają temu, co widać na zdjęciu. A to błąd. W takim przypadku kupujący tym bardziej może powołać się na to, że w opisie było nie to, co dostał. Jeżeli zaś opis będzie w porządku, to stwierdzi, że jednak na zdjęciu jest innego. I jak w takiej sytuacji z tego wybrniesz?

Pozostań w kontakcie z kupującym

Mając do czynienia w wieloma firmami i specjalistami sprzedażowymi dochodzę do wniosku, że dla sporej części najważniejsze jest podpisanie umowy czy sprzedanie towaru. W ogóle nie zwracają uwagi na obsługę posprzedażową. Nie informują już o niczym. A w dzisiejszym świecie obsługa jest czymś nieodzownym. Część z tych firm, które nie robią jej dobrze może i teraz przyzwoicie funkcjonują, ale cały czas muszą szukać nowych kupujących. Te, które lepiej sobie z tym radzą zdecydowanie częściej bazują na stałych kupujących, których utrzymanie jest niższe. Jak zmniejszyć ilość reklamacji? Bądź w stałym kontakcie z osobą, która u Ciebie kupuje.

Podsumowanie – jak zmniejszyć ilość reklamacji

A więc czy już wiesz, jak zmniejszyć ilość reklamacji? Mamy nadzieję, że tak. Wskazówki tu zawarte zostały przez nas sprawdzone i działają w 100%. Jeśli nam nie wierzysz, to napisz do nas maila lub zadzwoń – zobaczysz, jak sprawnie odpowiemy i doradzimy.

Jeśli jesteś zainteresowany produktami do zabezpieczania swoich towarów lub sprzedajesz produkty, a nie wiesz, czy będziesz je w stanie zabezpieczyć, to napisz tu: kliknij. Wspólnie coś wymyślimy.