Najwazniejsze wydarzenia na swiecie w 2022 roku – TOP 10

26 grudnia 2022

Najważniejsze wydarzenia na świecie w 2022 roku – TOP 10
Rok 2022 właśnie dobiega końca. Wydarzyło się w nim wiele złych i dobrych rzeczy. Dla Europejczyków najważniejszym wydarzeniem na pewno okazał się konflikt na Ukrainie. Rozpoczęta pod koniec lutego inwazja wywołała lawinę tragicznych wydarzeń. Zaczęła szaleć inflacja, mamy ogromne podwyżki za energię czy artykuły spożywcze. Jakie jeszcze inne najważniejsze wydarzenia były w 2022 roku na świecie? Poniżej przedstawiamy TOP 10 najważniejszych wydarzeń na świecie w 2022 roku.

 1. Wojna na Ukrainie
  Skoro od niej zaczęliśmy, to pociągnijmy temat. 24 lutego 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin wypowiedział wojnę swojemu sąsiadowi. Walki, które miał trwać kilka dni są z nami już od prawie roku. Gdyby nie pomoc europejskich państw, a głównie zwykłych obywateli (zwłaszcza z Polski), to najprawdopodobniej Ukraina wspomniany konflikt już dawno temu by przegrała.
  Wojna pociągnęła za sobą wiele ofiar, ale nie tylko w wojskowych. Rosjanie, którzy znani są ze swojego okrucieństwa mordowali nie tylko dorosłych cywilów, ale i dzieci. Jednym z takich przykładów jest Bucza. Każdy dzień wojny to wydatek przez Putina ok. 150 mln dolarów. Nie jest mu to jednak straszne, ponieważ sama Unia Europejska za węgiel, ropę i gaz codziennie płaci mu 1 mld zł. Mając taki budżet może jeszcze długo wojować. Tak więc w naszym zestawieniu „najważniejsze wydarzenia na świecie w 2022 roku” wojna na Ukrainie jest na pierwszym miejscu.
 2. Cichy koniec COVID
  Wybuch wojny na Ukrainie z dnia na dzień zakończył epidemię. Opinia publiczna odeszła od straszenia ludzi zarazą, a skupiła się na konflikcie. Nadal oficjalnie nie wiadomo, czy szczepionki były bezpieczne (bardzo szybko dopuszczone do żytku przy braku testów w dłuższym wymiarze czasu) i czy eksperci nie lobbowali za nimi w celach majątkowych. COVID zniszczył wiele gospodarek i zabił wiele ludzi (głównie przez choroby współistniejące). Wpędził ludzi w depresję, której odsetek jest największy w historii.
 3. Twitter pod rządami Muska
  Wśród najważniejszych wydarzeń na świecie w 2022 roku na pewno znajduje się przejęcie Twittera za 44 mld dolarów przez Elona Muska. Jego rządy w tym medium wywołują bardzo skrajne emocje wśród internautów. Jedni są zachwyceni wprowadzanymi przez niego zmianami, a drudzy wieszczą serwisowi społecznościowemu rychły upadek. Elon już na początku tego roku zapowiadał jego przejęcie, ale ze względu na oszustwo – jak sam twierdzi – i wprowadzenie go w błąd co do ilości kont pomysł na chwilę porzucił. Wrócił do niego w końcówce roku chwile przed startem procesu, który wytoczył mu Twitter (chodziło o celowe obniżenie akcji portalu).
  Elon planuje m.in. wprowadzenie płatnych subskrypcji.
 4. Upadek giełdy FTX
  Jeśli Samowi Bankmanowi-Friedowi sąd udowodni zarzuty, to będzie można powiedzieć, że zrobił przekręt 1000-lecia. Doprowadził do upadku wartej 36 mld dolarów giełdy kryptowalut, a w niecały tydzień od tego wydarzenia rozpłynął się jego majątek wart 16 mld dolarów. Oczywiście przyczyniło się do tego wielu jego współpracowników (m.in. Caroline Ellison i Gary Wang). Wszystkim grozi wieloletnie więzienie. Sami rodzice Sama w 2 lata kupili na Bahamach 19 domów za 121 mln dolarów.

Sprawdź nasze produkty do zabezpieczania: narożniki 3D, narożniki C i wypełniacze do paczek!

 1. Zabójstwo Mahsy Amini
  Do najważniejsze wydarzenia w 2022 roku na świecie nie sposób nie zaliczyć i tego. Mahsa Amini została zabita przez muzułmańską policję religijną za rzekomo nieobyczajne ubieranie się. Polegało to na tym, że wystawały jej spod chusty włosy. Po zabójstwie w całym kraju wybuchły zamieszki, w których zginęło kilkaset osób. 15 000 zostało aresztowanych i na ten moment bardzo możliwe, że zostaną zabite (przynajmniej tak twierdzą irańskie władze). Protesty nic nie zmieniły.
 2. Inflacja na świecie oraz w Polsce
  Zarówno w Polsce, jak i wielu krajach na świecie mamy do czynienia z dużą inflacją. Jest to spowodowane COVIDem, nieudolnością polityków, wojną na Ukrainie oraz odejściem od tradycyjnych źródeł energii i braku zamienników. Największa inflacja jest w krajach rządzonych przez socjalistów, takich jak: Wenezuela, Argentyna, Turcja, Polska.
 1. Mistrzostwa Świata w Katarze
  Wiemy, że dla wielu to wydarzenie nie jest istotne. Pamiętajmy jednak, że jest to jednak jedno z najważniejszych wydarzeń w 2022 roku. Między innymi dlatego, że pierwszy raz w historii Mundial nie odbywał się na przełomie czerwca – sierpnia, a w listopadzie i grudniu. Związanych było z nim również wiele kontrowersji, takich jak posądzanie FIFA o łapówki. Z ciekawostek można wymienić, że Katar, który był gospodarzem nie wyszedł z grupy. Zdarzyło się to pierwszy raz w historii.
 2. Protesty w Kazachstanie
  Protesty spowodowane nagłym wzrostem cen gazu LPG w Kazachstanie rozpoczęły się 2 stycznia 2022. W czasie protestów dochodziło do zamieszek i starć z policją. W kraju na prośbę władz interweniowały siły Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Według kazachskiej prokuratury generalnej w czasie protestów zginęło 225 osób; 19 zabitych to funkcjonariusze struktur siłowych.
 3. Rzeź cywilów w Buczy
  Ludobójstwo dokonane w Buczy podczas inwazji rosji na Ukrainę. W masakrze zamordowano ponad 400 nieuzbrojonych ukraińskich cywilów.
 4. Śmierć Elżbiety II
  Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła 8 września o godz. 15:10 (czasu miejscowego), a przyczyną zgonu była starość – napisano w akcie zgonu, który w czwartek został opublikowany przez Narodowy Rejestr Szkocji (NRS). Nabożeństwo żałobne w Opactwie Westminsterskim, podczas którego pożegnano królową Elżbietę II, oglądało w brytyjskich stacjach telewizyjnych średnio 26,2 mln osób.