Profil P

Uszczelka do domów z drewna, czyli jak uszczelnić drewniane domy?


Jedną z najważniejszych rzeczy, o której powinniśmy pomyśleć tworząc nasz wymarzony dom z drewna jest odpowiednie uszczelnienie i zabezpieczenie go. Zapewnienie szczelności ścianom ma ogromne znaczenie dla ich izolacyjności termicznej. Z jednej strony zmniejsza ilość ciepła, które może uciekać, a z drugiej nie pozwala przedostać się zimnu do środka. Nie jest to jednak takie łatwe do osiągnięcia, bo drewno (mimo tego, że w stanie stałym) pod wpływem zmian wilgotnościowych w pewnym stopniu kurczy się lub pęcznieje. Ważne jest więc też to, aby zabezpieczyć również i je odpowiednimi środkami i impregnatami, które zmniejszą ryzyko takich zachowań.


Uszczelka do domów z drewna a nieszczelności powstające na skutek zmian atmosferycznych


Największe znaczenie ma skurcz, który powstaje podczas wysychania drewna. Jest on głównym sprawcą pojawiania się nieszczelności pomiędzy balami. By nie dopuścić do ich powstawania, trzeba miejsca, gdzie bale się stykają odpowiednio uszczelnić i w ten sposób zabezpieczyć cały dom przed szkodliwym działaniem takich czynników, jak woda, śnieg, wiatr czy owady. Uszczelka do domów z drewna, która zostanie w tym przypadku użyta do wypełniania szczelin między balami powinna więc mieć nie tylko odpowiednią odporność i trwałość, ale też być elastyczna.

Istnieją również pianki, które służą jako zewnętrzne i wewnętrzne zabezpieczenie szczelin między balami, ale niewielu kupujących czy robiących drewniane domy lub karczmy decyduje się na ich użycie. Z jednej strony są one dość trwałe, ale oponenci takiego rozwiązania podkreślają, że wygląda to dość nieestetycznie i wolą nie mieć jej na ścianach, na które patrzą codziennie. Wracając jednak do uszczelek do domów drewnianych, to ich rodzaj powinien być tak dobierany do przekroju bali, by w jak największym stopniu zapewniały ścianom szczelność, a tym samym chroniły budynek przed zawilgoceniem i przewiewaniem.

W dawnych czasach do uszczelniania ścian takich domów czy karczm z bali stosowano przede wszystkim mech, konopie, len i trawy. W obecnych ostały się jeszcze konopie i len, ale ich trwałość również nie przekonuje wszystkich do wykorzystanie w nowoczesnym budownictwie. Ulegają rozpadowi maksymalnie po kilkudziesięciu latach i wtedy powstaje pytanie: co teraz? Len przestał istnieć lub jest w złym stanie, a bali nie da się podnieść, aby go podmienić. Dlatego we współczesnym i nowoczesnym budownictwie materiał ten został zastąpiony specjalną pianką z polietylenu, która sprawdza się o wiele lepiej. Nie rozkłada się przez co jest wręcz idealną uszczelką do domów z bali.

Polietylen w służbie nowoczesnych domów

W Kanadzie oraz USA uszczelki z polietylenu służące do zabezpieczania i uszczelniania drewnianych domów i karczm stosowane są już od dawna. W Polsce, jak i Europie system ten jest słabo znany. Wynikać to może z wielu przyczyn, ale główną jest to, że do tej pory najzwyczajniej nie było producenta, który zająłby się produkowaniem go na potrzeby innych. A jak wygląda to, co opisujemy? Otóż dokładnie tak, jak na poniższym zdjęciu.

Profil P – bo taką nosi nazwę – nie tylko idealnie zabezpiecza i uszczelnia szczeliny między balami, ale też:

  • nie ulega rozkładowi
  • jest trwały
  • nie przemaka
  • dostosowuje się do powierzchni
  • zapewnia termoizolację, paroizolację, hydroizolację oraz izolację akustyczną budynku
  • redukuje naprężenia

Jest to więc jedno z najlepszych rozwiązań, z którego już od lat korzystają w całej Ameryce Północnej.

Parametry:

  • materiał: EPE (spieniony polietylen)
  • gęstość: 20kg/m3
  • absorpcja wody: <1%

Porównanie cenowe

Jeżeli chodzi o porównanie cenowe, to Profil P również wypada lepiej, niż konkurencja. Jest on zdecydowanie tańszą alternatywą nie tylko dla lnu czy konopi, ale i innych uszczelniaczy. Więcej informacji oraz szczegółowy cennik tu: kliknij

Jeśli potrzebujesz darmowych próbek Profilu P lub innych naszych produktów, to napisz tu: kliknij