Transport paneli fotowoltaicznych – jak zrobić to dobrze?

07 lipca 2023

Mimo faktu, że nieczęsto mówi się o transporcie paneli fotowoltaicznych, to ma on duże znaczenie dla wydajności, a także opłacalności całej końcowej inwestycji. Jak zatem powinien wyglądać transport paneli fotowoltaicznych? Na to pytanie odpowiemy w tym krótkim artykule.

Transport paneli fotowoltaicznych – samochód, palety i narożniki

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale transport PV nie ogranicza się wyłącznie do samych modułów. Przewozi się także falownik, części danej konstrukcji oraz elementy drobnej elektryki. Jednak to same „płyty” są najbardziej narażone na uszkodzenia. Tego chcemy uniknąć. Mamy tylko jedną szansę, aby panele bezpiecznie przewieźć i zamontować u kupującego. Jeśli zrobimy to źle, to nie tylko nas nie poleci, ale będzie odradzał naszą firmę innym ludziom. Jak zatem bezpiecznie przewieźć panele fotowoltaiczne?

Po pierwsze:

Samochód. Należy zadbać o sprawny samochód dostawczy. Jeśli w momencie czytania tego pojawił się na Twojej twarzy uśmiech, że przecież „jak to wyjechać na drogę niesprawnym samochodem”, to być może nie zdajesz sobie sprawy ile takich pojazdów mamy. I nie chodzi tylko o samo badanie techniczne pojazdu, a jego konstrukcję. Panele powinny mieć odpowiednio dużo miejsca i nie być ściśnięte. Przez sformułowanie „sprawny samochód” mamy głównie na myśli odpowiednio do tego przystosowany.

Po drugie:

Palety. Każdy element instalacji fotowoltaicznej powinien być prawidłowo zabezpieczony i powinien być przewożony na paletach. W zależności od wielkości danej instalacji moduły mogą zajmować całą powierzchnię palety lub jej część. Nie muszą to być europalety. Wystarczą zwykłe.

Po trzecie:

Narożniki. Bardzo ważny element. Należy odpowiednio zabezpieczyć naroża, ponieważ to one są najbardziej narażone na uszkodzenia. Można do tego użyć narożników polietylenowych (tzw. piankowych) lub np. tekturowych. Przewagą tych pierwszych jest to, że są:

  • trwałe
  • wielokrotnego użytku
  • nie odkształcają się
  • nie przemakają

Najlepiej sprawdzą się narożniki C-30 i C-40. Więcej o nich tu: kliknij

Oczywiście można też użyć profili polietylenowych, ale mimo tego, że jesteśmy ich producentem uważamy, że nie ma potrzeby generowania kosztów i same narożniki idealnie się tutaj sprawdzą.

Transport paneli fotowoltaicznychostatnia faza

W ostatniej fazie należy zapewnić stabilizację dla całego ładunku. Warto użyć tutaj pionowej deski, którą przytwierdzamy do palety, a o którą będą oparte same panele. Ważne, aby konstrukcja była jak najmniej ruchoma.

Mikrouszkodzenia w transporcie paneli fotowoltaicznych

Nieprawidłowe przygotowanie komponentów instalacji PV do transportu może skutkować powstaniem mikrouszkodzeń. Mogą stać się przyczyną utraty mocy. Jest to kluczowy wskaźnik, dzięki któremu wiemy, czy instalacja PV jest w ogóle dla nas opłacalna.